چرا داعش مهار شدنی نیست

به گزارش شیعه آنلاین،‌ مهدی خسروی در سرمقاله مردم سالاری نوشت: تشکیلات تروریستی داعش از سال 2006 رسما در عراق شروع به فعالیت کرد اما از سال 2010 بر شدت این فعالیت افزود. حدود 4 سال از شدت فعالیت‌های داعش و دیگر گروهک‌های تروریستی و خلق یکی از خونبارترین‌ بحران‌های خاورمیانه در سال‌های اخیر می‌گذرد. شرایط امنیتی خاورمیانه بخصوص در سوریه و عراق جولانگاه گروهک‌های تروریستی شد که سال‌ها بدنبال سرزمینی بودند که بتوانند آن را مامن خود سازند و شرایط عراق و سوریه این سرزمین رویایی و مامن‌گاه را برای آنها فراهم ساخته است. امروز و پس از طی این چند سال از ظهور داعش این گروهک توانسته است بر دیگر سازمان‌های تروریستی فعال در منطقه فایق آید و سرزمین‌های بیشتری را در اختیار گیرد و یک حکومت به اصطلاح اسلامی را برپا سازد.

نفوذ داعش امروز فقط محدود به سوریه و عراق نیست. به اهتزاز در آمدن پرچم‌های سیاه در لیبی، مصر، پاکستان و افغانستان و اعلام وفاداری گروهک بوکوحرام در نیجریه نشان از پیشرفت جغرافیایی تفکر این گروهک در خاورمیانه و شمال آفریقاست. در بعد نیروی انسانی نیز نیروهای اولیه آن عراقی‌ها و سوری‌ها بودند اما با پیوستن چچنی‌ها و ترک تبارها در گام اول و سپس ملحق شدن افراد زیادی از اروپا و آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بخصوص عربستان بنیه انسانی این گروهک هر روز بیشتر تقویت شده است. رژه روزانه نیروهای نظامی داعش با ادوات به غنیمت گرفته شده و خریداری شده!!!

در معابر شهرهایی مثل رقه، دیرالزور، موصل و تکریت و اخیرا در لیبی با انواع سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین در حالی که مردم تماشاگر آنها هستند نشان از کابوس سیاهی است که این گروهک برای خاورمیانه دیده است. اما باید دید داعش این سیل ویرانگر چگونه توانسته است خود را بر خاورمیانه تحمیل کند و به یکی از بزرگترین چالش‌های امنیتی قرن تبدیل شود. ابوبکر بغدادی فردی که گفته می‌شود مسئول داعش است چند وقت پیش با قرار گرفتن مقابل دوربین، خبر از ایجاد یک امارت و حکومت دینی بر پایه اسلام!! در سرزمین‌های تحت تصرف خود و در آینده در تمام ممالک اسلامی دیگر داد و رسما تشکیل حکومت اسلامی شام و عراق را اعلام کرد. امارت مورد نظر وی خون بهای سنگینی داشته است که مردم منطقه آن را پرداخت کرده‌اند. هر چند این سیلاب مخرب روزهای اول شدت ویرانگر بیشتری داشت اما با مقاومت مردمی در کنار ارتش کشورهای عراق و سوریه سدی در مقابل آن ایجاد شد که داعش را در لاک دفاعی فرو برده است. اما واقعیت این است که داعش همچنان یک خطر حتمی برای این کشورها و کل خاورمیانه است. حال با این اوصاف سوال‌های اساسی در ذهن ایجاد می‌شود که این حکومت خودخوانده چگونه مدیریت ‌می‌شود هماهنگی‌ها و اهداف واقعی آن چیست؟ اخباری مبنی بر استخراج و فروش نفت از چاه‌های نفتی عراق و سوریه که در تصرف داعش است به گوش می‌رسد اما معلوم نیست آنها چگونه توانسته‌اند نفت استخراج کنند و چگونه آن را به فروش می‌رسانند. مشتری‌های نفتی آنها مشخص نیست و همچنین معلوم نیست تعاملات بانکی آنها چگونه انجام می‌شود و دلارهای فروش نفت چگونه به دست آنها می‌رسد و چگونه خرج می‌شود.

ماشین‌های شاسی بلند صفر کیلومتر سوار می‌شوند و سلاح‌های سنگین در اختیار دارند اما معلوم نیست این ماشین‌ها از کجا تهیه شده است و چگونه بدست آنها رسیده است. حجم درگیری‌های چند ساله و در چندین جبهه سلاح و مهمات زیادی نیاز دارد، معلوم نیست این حجم سلاح و مهمات چگونه برای آنها تامین می‌شود و چطور است که اصلا کمبود مهمات پیدا نمی‌کنند. در همه صفحات اجتماعی اینترنت حضور چشمگیری دارند و اخبار لحظه به لحظه خود را منتشر می‌کنند و از طریق همین صفحات عقاید خطرناک تکفیری خود را منتشر می‌کنند و عضوگیری نیز از طریق همین صفحات انجام می‌دهند اما معلوم نیست اینترنت پر سرعت چگونه در اختیار آنهاست. چرا صفحات اجتماعی خطرناک آنها مسدود نمی‌شود و اصلا چگونه زمان آن را پیدا می‌کنند هر لحظه اخبار خود را به روز کنند. اعضاء غیر بومی‌خود را چگونه و از چه طریقی وارد سوریه و عراق می‌کنند و چگونه است این افراد تحت پیگرد قرار نمی‌گیرند.

هماهنگی میان افراد با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف که بدنه این گروهک را تشکیل می‌دهند چگونه است و آنها اصلا چطوری باهم سازگار هستند و سوالات بیشتری از این دست که حول محور داعش وجود دارد که اگر پاسخ داده شوند بی‌شک ماهیت پشت پرده داعش هویدا خواهد شد. واقعیت این است که تصرف دوباره سرزمین‌های آزاد شده در عراق همچون بیجی و البغدادی و... و مقاومت در مقابل پیشروی ارتش‌های عراق و سوریه پس از 4 سال نشان از بالا بودن توان بدنه انسانی، نظامی داعش است. به نظر نمی‌رسد این تشکیلات با این گستردگی و جمع تناقضات در کنار هم فقط یک گروه ساده تروریستی مانند بقیه گروهک‌ها باشد.

البته اشتباه است که بدون دلیل و سند داعش را به غرب یا شرق وصل کرد اما آنچه مسلم است داعش وابستگی‌های مهم و استراتژیک به طرف‌های پنهانی و پشت پرده دارد. طرف‌هایی که در استخراج و فروش نفت و جابه جا کردن تعاملات ارزی به این گروهک یاری می‌رسانند. طرف‌هایی که مسیر‌های امن برای انتقال و رسیدن نیروهای خارجی عضو این گروهک به عراق و سوریه را تسهیل می‌کنند و مانع از تحت پیگرد قرار گرفتن این افراد در کشورشان می‌شوند. طرف‌هایی که سلاح و مهمات و خودروهای شاسی بلند برای این گروهک تامین می‌کنند وآنها را به دست داعش می‌رسانند. طرف‌هایی که اینترنت پر سرعت داعش را فراهم می‌کنند و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و عضوگیری راحت و سریع و تبلیغات این گروهک را مابین جوانان غربی و عربی ممکن ساخته‌اند و مانع از مسدود شدن این صفحات می‌شوند.

طرف‌هایی که اطلاعات دقیق از نقاط ضعف و قوت نیروهای مقابل را برای داعش تهیه می‌کنند و این امکان را برای داعش فراهم می‌کنند تا با حملات سریع و غافلگیرکننده مناطق مورد نظر را تصرف کنند. دست‌های پشت پرده که حضور داعش منافع نامشروع آنها را تامین می‌کند. همه این طرف‌های نا‌شناس!!!! تغذیه کننده داعش هستند و تا زمانی که این منابع تغذیه در حال فعالیت باشند داعش مهار شدنی نخواهد بود. باید منتظر ماند و دید غائله داعش کی به پایان خود خواهد رسید اما تاریخ حمایت‌های طرف‌هایی که داعش را تغذیه کردند از یاد نخواهد برد و بی‌شک آنها نیز در جنایات داعش شریک هستند و روزی به خاطر این جنایات توسط تاریخ محاکمه خواهند شد.

 

/ 0 نظر / 39 بازدید