نکات امنیتی و اخلاقی برای مدیران وبلاگ

رعایت نکات امنیتی و اخلاقی برای مدیران وبلاگ

تلخترین اتفاقی که برای یک وبلاگنویس ممکن است پیش بیاید شاید همان هک شدن وبلاگ و خارج شدن مدیریت وبلاگ از دست او باشد ، حال ما باید چه کنیم تا هک نشویم؟

در ادامه ی مطلب توصیه هایی ارائه شده که  رعایت آنها می تواند خطر هک شدن شما را تا صدها برابر کمتر کند .

۱- اغلب دوستانی از کلمه عبور ساده استفاده می کنند مثلا دوستی برای رمز عبورش از سال تولدش(۱۳۵۹) استفاده کرده بود یا رمز عبور دوست دیگری به صورت ۹۹۹۹ بود و دوست دیگری دوبار نام کاربری خود را انتخاب کرده بود که همانطور میبینید حدس زدن اینگونه رمزها برای کسانی که در صدد فرصت طلبی هستند زیاد هم دشوار نیست بنا براین توصیه می شود که از انتخاب رمزهای ساده جدا بپرهیزید و حتما از یک رمز با ترکیب عدد و حرف و سیمبل(symbol) استفاده کنید زیرا اغلب کاربران از فراموش کردن رمزشان می ترسند در حالی که هک شدن وبلاگ بسیار ترستناکتر است و در ضمن برای فراموش کردن میتوان به راحتی راهی پیدا کرد ولی برای هک شدن نه. (مثلا می توانید درخواست دهید تا رمز به ایمیل خصوصی شما ارسال شود) مثلا این رمز نمونه از امنیت بالایی برخوردار است. مثال: ]۲h3&7pzn
حال اگر ایمیل خصوصی شما هک شود چه ؟ هک شدن ایمیل خصوصی تقریبا مساوی با هک شدن وبلاگ هم هست پس به شدت مواظب ایمیل خصوصی خود باشید و هیچگاه از آن جز برای کارهای بسیار خصوصی استفاده نکنید مثلا هیچگاه از آی دی خود در مسنجرها و خصوصا یاهو مسنجر استفاده نکنید زیرا حتما خودتان هم میدانید که هک شدن در مسنجری مانند یاهومسنجر چقدر راحت اتفاق می افتد.

۲- مهمترین راه هک کردن یک ویلاگ این است که یک نرم افزار جاسوسی به سیستم کاربر راه یابد و همه اطلاعات محرمانه مانند رمزعبورها را جمع آوری کرده (بصورت خودکار) و سپس در هنگام اتصال به اینترنت بدون آنکه هرگز قربانی به چیزی مشکوک شود رمزعبورها را به ایمیل هکر ارسال کند پس همیشه یکی از آنتی ویروسهای معتبر دنیا را بر روی سیستم خود داشته باشید و در این رابطه بروز بودن آنتی ویروس شما از نوع آن مهمتر است . این آنتی ویروسها معمولا در خود یک فایروال هم دارند که مانع از نصب برنامه بدون اجازه ی شما حتی برنامه های مفید میشوند و قبل از آنکه شما بخواهید برنامه ای را آگاهانه یا غیرآگاهانه نصب کنید به شما اخطار خواهد داد که برنامه ای با فلان اسم قصد نصب شدن دارد پس همیشه مواظب پیامهایی که از طرف آنتی ویروس شما صادر می شود باشید و بدون اطلاع آنها را تایید نکنید شما اگرحتی کمی با زبان انگلیسی آشنا باشید می توانید معنی پیامها را درک کنید .

۳- اگر از کامپیوترهای عمومی (کافی نت ها یا کامپیوتر دانشگاه و اداره) استفاده می کنید از پاک بودن آنها از هرگونه ویروس ، تروجان و برنامه ی جاسوسی اطمینان حاصل کنید و در صورتی که مطمئن نیستید از آن برای وارد شدن به مدیریت وبلاگتان استفاده نکنید . و در ضمن مواظب باشید که به سوالاتی که از شما برای بخاطر آوردنتان در یک سیستم کامپیوتری مشخص می شود پاسخ منفی بدهید (مثلا اگر برای اولین بار از یک سیستم کامپیوتری وارد بلاگفا شوید از شما سوال می شود که آیا می خواهید این کامپیوتر نام کاربری و پسورد شما را بخاطر بیاورد) و همچنین مراقب باشید که گزینه ی بخاطر سپاری شما که معمولا در کنار قسمت ورود هر سایت قرار دارد تیک نخورده باشد (مثلا یاهو مسنجر) . در ضمن آخرین رمزی که در بسیاری سایت ها وارد می کنید در ریجستری ویندوز باقی می ماند و بسادگی قابل دسترسی است برای جلوگیری از سواستفاده از این را در هنگام ترک کامپیوتر یکبار نام و رمز خود را اشتباه وارد کنید و تا به شما اخطار اشتباه بودن داده شود به این ترتیب رمزی که در ریجستری ویندوز باقی می ماند یک رمز اشتباه است.

۴- همیشه هنگام وبگردی مراقب صفحه هایی که به آنها وارد می شوید باشید و روی هر لینکی کلیک نکنید و هنگام چت با دوستان اگر دوستتان برایتان لینکی فرستاد حتما از او بپرسید که او چنین لینکی فرستاده زیرا ویروسهایی هستند که با هک کردن دوستتان بدون اینکه خود دوست شما بداند خود را جای دوستتان جا می زنند و به این ترتیب به صورت درختی و براحتی گسترش میابند زیرا شما نمی دانید که این لینک را واقعا دوستتان نفرستاده و ممکن است ویروسی وحشتناک در پشت لینک مخفی شده باشد.

۵- هیچگاه به فردی که رمز عبور شما را از هر طریقی و با هر عنوانی درخواست می کند اعتماد نکنید و سعی کنید فاصله ی زمانی بین تغییر رمز خود را بسیار کوتاه کنید مثلا هر هفته یا حداقل هر ماه از یک رمز عبور استفاده کنید . البته بیشتر افراد سواستفاده گر از طریق ارسال ایمیل سعی می کنند رمز عبور شما را بدست آورند پس باز هم تاکید میکنم به ایمیلهایتان حساس باشید و در هیچ صورت ایمیلهایی که با خود فایل ضمیمه دارند را اگر از طرف افراد ناشناس است یه از طرف کسی است که به او اعتماد کامل ندارید باز نکنید حتی ممکن است که دوستان شما هم بخواهند برای شوخی کردن با شما وبلاگتان را هک کرد و مدتی به قول خودشان شما را اذیت کنند پس مراقب باشید.

 نکات اخلاقی برای وبلاگ نویسان

۱) مزاحم دیگران نشوید. بهترین راه برای جمع کردن خواننده انتخاب موضوع‌های جالب و خوب نوشتن و مرتب نوشتن است. غیر از ذوق و قریحه و توانایی، کمی هم صبر و حوصله می‌خواهد تا وبلاگ شما «کشف» شود. بدترین روشی که می‌توانید انتخاب کنید، زورچپان کردن آدرس وبلاگتان به مردم، یعنی سر زدن به وبلاگ‌های دیگر و به جا گذاشتن پیام‌هایی نظیر «جالب بود. به من هم سر بزن»، نامه‌های گروهی به افرادی که اصلاً شما را نمی‌شناسند و فقط آدرسشان را کیلوکیلو جمع کرده‌اید، یا پیام گروهی در یاهومسنجر است.

الف) از نوشتن پیام‌های اعصاب‌خردکن دوری کنید. دیگران هم مثل شما برای نوشتن وبلاگ زحمت می‌کشند، وقت می‌گذارند و پول خرج می‌کنند. بی‌توجهی به نوشته‌ء آنها، در حالی که در آن لحظه مهمان وبلاگشان هستید، و استفادهٔ سوء و نابجا از بخش پیام برای تبلیغ وبلاگ خودتان، نهایت بی‌ادبی است. چنین رفتاری برای شما ویزیتور نمی‌تراشد، مگر اینکه کسی بیاید و به این کار ناشایست شما اعتراض کند. از نوشتن اشعار خود و دیگران، تبلیغ برای گردهمایی‌ها و برنامه‌های جمعی و مقاله‌های مفصل و بیربط با موضوع در قسمت پیام‌ها خودداری کنید. جای این کار در پیامگیر وبلاگ دیگران نیست. اگر حرف جالبی برای زدن دارید، آن را در وبلاگ خود بنویسید.

برای تبلیغ مناسب نوشته‌های خود پیشنهاد می‌کنیم نوشته‌ء میزبان را بخوانید و سعی کنید یک پیام جالب و خواندنی در رابطه‌ء مستقیم با متن برایش بگذارید و در قسمت مخصوص اطلاعات مربوط به خود، آدرس وبلاگتان را وارد کنید. همین کار در اکثر قریب به اتفاق موارد نه تنها توجه میزبان، بلکه توجه مهمانان دیگر را نیز جلب خواهد کرد و کنجکاوی آنان را نسبت به کسی که این پیام خوب و جالب را گذاشته، برخواهد انگیخت. ممکن است سرعتش کمتر از گذاشتن پیام کیلویی باشد، اما به شما قول می‌دهیم که در این مورد، کیفیت بسیار بیشتر از کمیت تأثیر خواهد گذاشت.

ب) از پراکندن هرزنامه خودداری کنید. آدرس ایمیل درج‌شده در وبلاگ‌ها و وبسایت‌ها برای فرستادن پیام‌های گروهی نیست، آن هم ناخواسته. در فرنگ به این نوع ایمیل اسپم می‌گویند و فرستادنش جرم قضایی محسوب می‌شود. اسپم تنها باعث ایجاد مزاحمت برای گیرنده می‌شود و خشم و ناراحتی او را بر‌می‌انگیزد، بلکه هیچ تأثیر مثبتی به نفع شما ندارد. اگر فرصت پاک کردن به موقع این نوع ایمیل‌ها را نداشته باشد حتی ممکن است گنجایش صندوق پستیش پر شده و از گرفتن ایمیل‌های مهمتر محروم بماند. عاجزانه از شما تقاضا می‌کنیم که از این کار دوری بجویید و خبر نوشتن مطلب جدید در وبلاگتان را برای پانصد نفر آدم بیگناه نفرستید!

پ) آفلاین‌های گروهی غیرلازم نفرستید. یاهومسنجر برای برقراری ارتباط با دوستان خودتان است، نه تبلیغ برای وبلاگتان (آن هم احتمالاً برای کسانی که شما را نمی‌شناسند) یا فرستادن لینک‌هایی که شاید برای شما جالبند، اما برای دیگران ممکن است غیرجالب و یا تکراری باشند. اگر موضوع واقعاً مهم و واجبی در میان نیست (که آن هم خیلی به ندرت پیش خواهد آمد!) از گزینهٔ send to all اصلاً استفاده نکنید.

۲) نه لینک گدایی کنید و نه برای گرفتنش تپانچه به سینهٔ مردم بگذارید. لینک دادن، مثل بازدید از وبلاگ شما، زورکی نیست. بده بستان هم ندارد. اینکه شما به وبلاگی لینک داده‌اید نویسنده‌ء این وبلاگ را به لینک دادن متقابل موظف نمی‌کند. پس او را در محذور اخلاقی نگذارید که «من بهت لینک دادم چرا به من لینک نمیدی!» اگر کسی از شما خواهش نکرده بود که به وبلاگش لینک بدهید و سرخود این کار را کرده‌اید، از او بابت مقابله به مثل طلبکار نشوید. از کسی لینک نخواهید و ایمان داشته باشید که اگر خوب بنویسید، دیگران داوطلبانه و با کمال میل و بدون خواهش و منت‌کشی لینک وبلاگ شما را در وبلاگ یا وبسایت خود درج خواهند کرد و زود به زود هم سر خواهند زد.

۳) با دیگران همانطور رفتار کنید که می‌خواهید با شما رفتار کنند. ادب را رعایت کنید. دشنام نگویید. از کلمه‌های ناشایست استفاده نکنید. دل دیگران را از خود نرنجانید. اگر نقد می‌کنید این کار را با توجه به اصول اخلاقی و احیاناً علمی انجام بدهید. پشت هر سایت اینترنتی و وبلاگ، خواه با نام واقعی و خواه با نام مستعار، انسانی نشسته است. پس قوانین روابط اینترنتی نیز نباید چندان از قوانین روابط زندگی واقعی دور باشند. صرف اینکه شما گمنامید و دست یافتن به شما ناممکن، صرف این که می‌توانید، به این معنی نیست که پس باید تمام هنجارهای اخلاقی را به دست فراموشی بسپارید. پشت اسم‌های مستعار مختلف پنهان نشوید و با پیام‌های جعلی به دیگران حقه نزنید. چنین کاری نشانهٔ زرنگی نیست. نشانهٔ بزدلیست. به قول قدیمی‌ها «خوبیت ندارد!». ضمن این که با مقایسهٔ آی‌پی‌ها مچتان به راحتی گرفته می‌شود.

۴) در واکنش به نوشته‌های دیگران از خود ملایمت و نرمش نشان بدهید. به جای «چشم در برابر چشم، دندان در برابر دندان» و مقابله به مثل گاهی هم کوتاه بیایید و بزرگی و ازخودگذشتگی نشان بدهید. برای زنده نگاه داشتن دوستی و مدارا، خطاهای دیگران را نادیده بگیرید و ببخشایید و آشتی را بر دشمنی و خصومت ارجح بدانید.

۵) در طراحی وبلاگ خود رعایت حال بازدیدکنندگان را بکنید. از به کار بردن تصویرهای بزرگ (حجیم) یا متحرک و چشمک‌زن، تزئین‌های غیرلازم (مثلاً حروف یا شکل‌هایی که به دنبال نشانهٔ ماوس می‌روند یا باران گل و برف و قلب و غیره)، موزیک زمینه بدون امکان خاموش کردن آن و هر چه که باعث سنگین کردن صفحه و دیر باز شدن آن و ایجاد سردرد و سرگیجه برای خواننده می‌شود خودداری کنید. رنگ نوشته را از رنگ زمینه تا جایی که می‌توانید متمایز کنید تا خواندن آن راحتتر باشد. خط روشن روی زمینهٔ تیره هرچقدر هم زیبا باشد، چشم خواننده را اذیت می‌کند.

۶) از خطاهای فاحش تایپی، املایی و دستوری پرهیز کنید. اگر وقت دوباره خواندن نوشته را ندارید، احتیاج به عجله در منتشر کردن آن نیست! خواننده‌های شما مسلماً با کمال میل یک روز بیشتر صبر خواهند کرد تا متنی پاکیزه‌تر و صحیحتر بخوانند. با آفلاین نوشتن و سر صبر پاکنویس کردن مطلب در هزینهٔ اینترنت صرفه‌جویی می‌کنید. از مراجعه به فرهنگ لغت غافل نباشید. نه تنها برای خواننده‌های شما، بلکه برای خود شما هم پرفایده خواهد بود و به معلومات خود می‌افزایید. روان بنویسید. استفادهٔ مناسب و به‌جا از علامت‌های مختلف (مثلاً ! ؟ : ، . - البته هر کدام فقط یک عدد!) و پاراگرافبندی نوشته‌ها به روانتر خوانده شدن مطالب شما کمک می‌کنند، کیفیت کارتان را بالا می‌برند و در نهایت به تعداد علاقمندان نوشته‌های شما می‌افزایند.

۷) به حقوق دیگران و ارزش ذوق و ابتکار آنان در خلق اثرهایشان احترام بگذارید. مطالب دیگران را به نام خودتان منتشر نکنید. اگر به ذهنتان موضوع جالبی نمی‌رسد، امروز ننویسید. طوری نمی‌شود! فردا حتماً شما هم ایدهٔ خوبی برای نوشتن پیدا خواهید کرد. اگر زیبایی نوشتهٔ دیگری شما را تحت تأثیر قرار داده، به احترام همین تأثیر، به نویسنده امکان بدهید که در وبلاگ خود با این نوشته از دیگران پذیرایی کند و نظر آنان را درباره‌اش بخواند. آن را کامل در وبلاگ خود کپی نکنید. به نوشته لینک بدهید و حداکثر قسمت کوتاهی از آن را درج کنید.

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
ali

دوست عزیز سلام. مطلب جالبی نوشتید. خصوصا نکات اخلاقی رو که به وبلاگ نویسان گفته بودبد واقعا عالی بود. من هم با نظر شما موافقم. در مورد هک وبلاگ هم می خوام بگم واقعا ناراحت کننده است که یک نفر بیاد از توانایی خودش سو استفاده کنه و چنین کاری رو انجام بده. نمیدونم هکر میخواد با این کار چی رو ثابت کنه. شما خودتون وبلاگ نویس هستید و می دونید که وبلاگ نویس برای موفقیت وبلاگش چقدر زحمت می کشه بعد یک شبه همه چیز رو از دست بده واقعا نامردیه.