بمباران یمن برای دومین بار/ واکنش انصارالله به تجاوز ریاض/ حمایت ترکیه از عربستا

بمباران یمن برای دومین بار/ واکنش انصارالله به تجاوز ریاض/ حمایت ترکیه از عربستان/ اعلام جهاد علمای دینی یمن

81551966-6354442

شبکه المسیره یمن بعدازظهر پنجشنبه اعلام کرد جنگنده های عربستان بار دیگر با تجاوز به خاک یمن، مناطق شمالی این کشور را هدف قرار دادند.

به گزارش شبکه المسیره، هواپیماهای عربستان ظهر امروز نیز به روستاهای شهرستان الظاهر واقع در استان صعده در شمال یمن حمله کردند.

این شبکه اشاره ای به جزئیات دقیق این خبر و تلفات احتمالی نکرد.

استان صعده در شمال یمن و در مرزهای جنوبی عربستان قرار دارد.

تلویزیون المسیره در یمن گزارش داد که هدف قرار گرفتن یک منطقه مسکونی در شمال صنعا پایتخت این کشور در اولین حمله عربستان به یمن، ده ها قربانی بر جای گذاشته است. هواپیماهای عربستان ساعات نخست امروز نیز به مناطقی در صنعا پایتخت یمن حمله کردند.

**انجمن علمای دینی یمن اعلام جهاد کرد

گروه های مختلف یمنی، در پی تجاوز نظامی دولت سعودی به کشورشان، با صدور بیانیه هایی جداگانه خواستار مقابله مردم با متجاوزان و عزیمت به میدان های جنگ برای جهاد شدند.

به گزارش شبکه خبری یمنی المسیره، انجمن علمای دینی یمن نیز با اعلام جهاد در بیانیه ای اعلام کرد: ما از همه آزادگان و افراد با شرف می خواهیم برای جهاد، اسلحه بردارند.

حزب الامه یمن نیز پس از تجاوز نظامی عربستان به خاک یمن، از رهبران و طرفداران این حزب خواست برای مقابله با متجاوزان و دفاع از مردم آماده باشند.

شورای همبستگی قبایل یمن نیز با صدور بیانیه ای خواستار مقابله مردم با متجاوزان و عزیمت به میادین جنگ شد.

** دست کم ۱۸ غیرنظامی کشته شدند

منابع دفاع غیرنظامی یمن روز پنجشنبه اعلام کردند که دست کم ۱۸ غیرنظامی در تهاجم هوایی سعودی به یک محله مسکونی صنعا پایتخت این کشور به شهادت رسیده اند.

به گزارش خبرگزاری های رویترز و فرانس پرس از صنعا و عدن به نقل از منابع محلی این شهر، نیروهای عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی این کشور در پی تجاوز نظامی سعودی به خاک یمن، پایگاه هوایی العند نزدیک شهر عدن در جنوب این کشور را که در تصرف نیروهای کمیته های مردمی جنبش انصارالله است، گلوله باران کرده اند.

**حمایت ترکیه از حمله نظامی عربستان

وزارت امور خارجه ترکیه از تجاوز نظامی عربستان سعودی علیه حوثی ها (انصارالله) در یمن حمایت کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه در اطلاعیه ای با اعلام این مطلب افزود: عربستان سعودی ترکیه را پیش از آغاز این عملیات آگاه کرده است.

**موضع مسالمت آمیز چین

چین اعلام کرد، از شرایط به وجود آمده در یمن عمیقا نگران است و از طرف های درگیر خواست از راههای مسالمت آمیز مشکلات پیش رو را حل کنند.

به گزارش ایرنا، «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد: پکن بشدت نگران وضعی است که هم اکنون در یمن در حال شکل گیری است و همچنان در حال بدتر شدن است.

وی با اشاره به حمله هوایی برخی کشورها از جمله عربستان سعودی به صنعا پایتخت یمن گفت: چین نگران وخامت اوضاع اخیر یمن بوده امیدوار است طرف ها با گفت وگوی سیاسی اختلافات را حل کنند تا شرایط عادی هر چه سریع تر به منطقه بازگردد.

هوا همچنین ابراز امیدواری کرد که طرف ها بر اساس منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت، طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس و همچنین اسناد امضا شده در گفت و گوی ملی یمن، بحران کنونی را حل و فصل کنند.

**واکنش جبهه خلق برای آزادی فلسطین

جبهه خلق برای آزاد فلسطین – فرماندهی کل با صدور بیانیه ای تجاوز هوایی رژیم عربستان سعودی و همپیمانانش به یمن را به شدت محکوم کرد و آن را بخشی از سریال طرح صهیونیستی در منطقه دانست.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، در بیانیه این گروه مقاومت فلسطینی آمده است: حکومت آل سعود بعد از مشارکت درتجاوز بین اللملی تروریستی علیه سوریه، این بار به جنایت تجاوز علیه یمن دست زده است.

در این بیانیه خاطرنشان شده است: گویا نقش و وظیفه واگذار شده به آل سعود تنها خدمت به دشمنان امت اسلامی و عربی است.

**۳۰ فروند هواپیمای جنگی به خاک یمن تجاوز کردند

یک منبع نزدیک به انصارالله یمن به ایرنا گفت که روز پنجشنبه نزدیک به ۳۰ فروند جنگنده بر فراز یمن مشاهده شد که نیروهای پایگاه هوایی یمن وفادار به جنبش انقلابی توانستند دو فروند را ساقط کنند.

**عربستان: حمله به یمن با هماهنگی آمریکا برای نجات جان منصور هادی صورت گرفته است

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه نوشت، عربستان سعودی با ادعای اینکه حمله هوایی این کشور به یمن با هماهنگی آمریکا صورت گرفته است، توجیه کرد که این حمله را با کمک متحدان عرب خود در خلیج فارس موسوم به شورای همکاری انجام داده است.

این خبرگزاری در گزارشی از واشنگتن افزود: عادل الجبیر سفیر عربستان در واشنگتن روز چهارشنبه (دیروز) گفت ‘ریاض با هماهنگی با آمریکا و با کمک ۱۰ کشور ائتلاف مبارزه با حوثی ها که شهر جنوبی عدن، پناهگاه رئیس جمهوری فراری این کشور را محاصره کرده اند، یک رشته حملات هوایی علیه مواضع آنها انجام داده است’.

وی در یک کنفرانس خبری در واشنگتن هدف از این حملات را حفظ و دفاع از دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن اعلام کرد.

سفیر عربستان همچنین با توجیه اینکه عملیات هوایی به مواضع حوثی ها (جنبش انصارالله) به آنها اجازه نمی دهد عدن را تصرف کنند، ادعا کرد: ما بارها تصمیم گرفتیم از طریق طرح ابتکاری خلیج (فارس) برای حل بحران یمن میانجی گری کنیم، لذا جهت برقراری گفت وگوی ملی و انتقال مسالمت آمیز قدرت در یمن و ایجاد یک یمن جدید نیز تلاش کردیم اما حوثی ها با بر هم زدن همه چیز، همه تلاش ها را ناکام گذاشته و با وخیمتر کردن بحران نیروهای خود را از صعده به صنعا انتقال داده و حتی پس از اشغال تعدادی از شهرهای این کشور، مقر رییس جمهوری قانونی یمن را نیز هدف قرار دادند.

الجبیر از درخواست هادی برای تشکیل یک نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس در این خصوص خبر داد و گفت که کشورهای متحد با توسل به زور علیه حوثی ها و مقابله با تحرکات آنان در یمن ادامه خواهند داد.

** درخواست کمیته انقلابی یمن برای راهپیمایی گسترده در محکومیت عربستان

کمیته انقلابی یمن روز پنجشنبه پس از تجاوز نظامی عربستان به یمن، خواستار شرکت مردم در راهپیمایی عصر امروز در صنعا برای محکوم کردن تجاوزهای عربستان شد.

به گزارش شبکه المسیره یمن، کمیته انقلابی یمن از همه مردم این کشور خواست در راهپیمایی عصر امروز در باب الیمن در صنعا شرکت کنند و تجاوز نظامی عربستان به خاک کشور خود را محکوم کنند.

کمیته انقلابی یمن با محکوم کردن این اقدام اعلام کرد: عربستان غیر نظامیان را هدف قرار داد و هدف این کشور به زانو در آوردن مردم است و در این میان به هیچ عنوان بحث درگیری های مرزی میان دو کشور در میان نیست.

** آمادگی نیروهای مردمی یمن برای دفع تجاوز خارجی

یک مقام جنبش مردمی انصارالله به رویترز گفت: نیروهای مردمی یمن آماده رویارویی با حملات هوایی به فرماندهی سعودی به خاک یمن هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، محمد البخیتی مقام کمیته سیاسی جنبش انصارالله در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال تماس رهبران انصارالله با ایران برای کمک، گفت: هیچ گونه تماس با ایران از هنگام آغاز تجاوز نظامی سعودی و هم پیمانانش صورت نگرفته است و مردم یمن آماده رویارویی با متجاوز هستند.

/ 0 نظر / 23 بازدید