تعرض به دختر۱۵ساله بعد از اغفال اینترنتی

  

دختر ۱۵ساله‌ای که بعد از دوستی اینترنتی با یک پسر از خانه فرار کرده بود توسط چهار جوان مورد آزار و اذیت قرار گرفت. هفته پیش مرد میانسالی به دادسرای تبریز مراجعه کرد و با طرح شکایتی گفت: «دختر ۱۵ساله‌ام به نام مینو برای رفتن به مدرسه از خانه خارج شد اما هر چه منتظر ماندیم در موعد مقرر برنگشت و وقتی تحقیق کردیم فهمیدیم آن روز به مدرسه نرفته است، بعد از طریق دوستان مینو باخبر شدیم او از خانه فرار کرده است.»

وقتی ماموران تحقیق در این خصوص را برعهده گرفتند از صمیمی‌ترین همکلاسی مینو برای بازگرداندن او به تبریز کمک گرفتند و از این دختر خواستند با وی قرار ملاقاتی ترتیب بدهد. به این ترتیب دختر نوجوان در محل قرار بازداشت و وقتی مشخص شد وی در پی دوستی اینترنتی توسط یک پسر اغفال شده است، دوست اینترنتی او نیز دستگیر شد. ماموران در ادامه تحقیقات متوجه شدند دختر ۱۵ساله در مدت فرار از خانه توسط چهار جوان مورد آزار قرار گرفته است.

در حال حاضر متهمان در بازداشت به سر می‌برند و تحقیقات از آن‌ها ادامه دارد. این در حالی است که دو پرونده قضایی دیگر نیز که جرم در آن‌ها با استفاده از فضای مجازی صورت گرفته به جریان افتاده است. در یکی از این پرونده‌ها مرد کلاهبرداری که در اینترنت خود را به عنوان زن معرفی و از مردم اخاذی می‌کرد، دستگیر شد. این پرونده با شکایت یکی از مالباختگان به جریان افتاد و طی تحقیقات مقدماتی انجام شده از شاکی مشخص شد او با زنی در یکی از سایت‌های اجتماعی آشنا شده بود و آن زن پس از مدتی از طریق تبادل پیام و تماس تلفنی، اعتماد شاکی را جلب و ادعا کرد به پول نیاز دارد و با این شیوه از طریق عابربانک از شاکی پول دریافت کرد و متعهد شد پس از مدتی آن را باز گرداند اما پس از گرفتن پول دیگر جواب پیام‌ها و تلفن شاکی را نداد.

کار‌شناسان پلیس فتا بعد از اطلاع از این جزییات طی بررسی‌های فنی و تخصصی متوجه جعلی بودن عکس متهم شدند و فهمیدند فرد اخاذ مردی است که خود را به عنوان خانم معرفی و حتی در مکالمات تلفنی نیز با صدای زنانه صحبت می‌کند. این متهم در ‌‌نهایت شناسایی و بازداشت شد و به کلاهبرداری از مردان اعتراف کرد. در همین حال رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان البرز از دستگیری دانشجوی جوانی خبر داد که به علت انتقام‌گیری از استادش عکس‌های شخصی وی را در فیس‌بوک منتشر کرده بود.

سرهنگ محمدمهدی کاکوان با بیان اینکه در ۲۶ فروردین سال‌جاری پرونده‌ای تحت عنوان هتک حیثیت برای رسیدگی به پلیس فتای البرز سپرده شد، گفت: شاکی پرونده که استاد دانشگاه است، عنوان کرد عکس‌های شخصی همسر و فرزندش با عناوین غیراخلاقی توسط فرد یا افرادی نا‌شناس در محیط اینترنت منتشر شده است. وی افزود: کارآگاهان با بررسی اظهارات شاکی دریافتند شاکی عکس‌های شخصی و خانوادگی‌اش را در لپ‌تاپ خود نگهداری می‌کرد. تحقیقات کارآگاهان برای بررسی فنی از کامپیو‌تر آغاز و معلوم شد این استاد دانشگاه لپ‌تاپ خود را برای تدریس به دانشگاه و سر کلاس می‌برد.

کاکوان در ادامه گفت: ‌ماموران پلیس فتا در بررسی‌های نامحسوس به یکی از دانشجویان به نام «سامان» مشکوک شدند و این دانشجوی ۲۱ساله را دستگیر و عکس‌های خانوادگی شاکی را در کامپیو‌تر شخصی این فرد پیدا کردند. کاکوان با بیان اینکه این دانشجو اعتراف کرد، عکس‌های خانوادگی این استاد را با عناوین غیراخلاقی در فضای مجازی منتشر کرده است، گفت: این دانشجو عنوان کرد هنگامی که استاد لپ‌تاپ شخصی خود را برای تدریس سر کلاس آورده و سرگرم تدریس بود در فرصتی مناسب تمام اطلاعات وی را کپی کرد. وی افزود: سامان در ادامه اعترافات خود گفت پس از دستیابی به عکس‌های خانوادگی استاد از آنجایی که این فرد در دادن نمره به او و همچنین در تدریس به این دانشجو سختگیری می‌کرد، سامان نیز برای لجاجت اقدام به منتشرکردن عکس‌های خانوادگی این استاد کرد.

 کاکوان با اشاره به این پرونده در هشداری گفت: بار دیگر به کاربران توصیه می‌کنم تصاویر شخصی خود را در کامپیو‌تر، تلفن همراه و لپ‌تاپ ذخیره نکنند چرا که این وسایل محل مناسبی برای نگهداری عکس‌های شخصی و حتی مدارک شخصی نیست

/ 1 نظر / 10 بازدید
یک دختر

واقعا جای تاسف داره ، دارم به آینده ی اون دختر بیچاره فکر می کنم... بعضی ها چقدر بی وجدانن