40 درصد کمردردهای مزمن علت میکروبی دارند

 
نتایج تحقیقی که در دانمارک انجام شده نشان می‌دهد چهل درصد کمردردهای مزمن علت میکروبی دارند و با درمان آنتی بیوتیکی صد روزه بهبود پیدا کنند. به گزارش قدس آنلاین از اصفهان،یکی از برجسته‌ترین جراحان بریتانیا این تحقیق را تحولی بزرگ و شایسته دریافت جایزه نوبل پزشکی دانسته است.
این تحقیق را هانه آلبرت فیزیوتراپیست دانشگاه دانمارک جنوبی بر روی 162 بیمار مبتلا به کمردرد مزمن انجام داده و نتایج آن را در نشریه اروپایی ستون فقرات منتشر کرده است. البته دو نشریه معتبر لنست و نشریه پزشکی بریتانیا از چاپ این مقاله خودداری کرده اند. با این حال برخی از پزشکان صاحب‌نام این تحقیق را تحولی بزرگ دانسته و از آن استقبال کرده اند.
دکتر پیتر هملین جراح مغز و اعصاب بیمارستان کالج لندن می‌گوید این تحقیق می‌تواند به معنای تجویز آنتی بیوتیک به جای نیمی از جراحی های ستون فقرات باشد.

به گفته کلاوس منیکه، پژوهشگر، این تحقیق نتیجه ده سال کار سخت بوده است: وجود باکتری ناقض تمام آن چیزهایی است که ما محققان کمردرد تا به حال فکر می کردیم. در این تحقیق پزشکان از بیماران نمونه برداری کردند و به دنبال عفونت در نمونه ها گشتند. در نیمی از موارد نوعی باکتری پیدا شد که در اکثریت نمونه ها (80 درصد) میکروبی بود به نام پروپیونی آکنه که عامل ایجاد آکنه است.

این میکروب معمولا در ریشه مو و شیارهای دندان زندگی می کند و ممکن است با مسواک زدن به خون راه پیدا کند، که البته در اکثر موارد هیچ اشکالی به وجود نمی آید مگر آنکه دیسک بین مهره جابه جا شده باشد و بیرون زده باشد (فتق دیسک بین مهره ای)، که در این صورت در مهره و دیسک ایجاد التهاب می کند.

در این تحقیق برای این بیماران به مدت صد روز آنتی بیوتیک تجویز شد. نتیجه، کاهش درد بیمارانی بود که بیش از 6 ماه بود عذاب می کشیدند و MRI نشان می‌داد مهره هایشان آسیب دیده است.

درمان آنتی بیوتیکی طولانی مدت به این دلیل است که جریان خون در دیسک کم است و برای اینکه آنتی بیوتیک به حد کافی به موضع برسد باید به مدت طولانی تجویز شود.
اما نباید این کشف را به‌سادگی به معنی تجویز آنتی بیوتیک به‌جای جراحی دید. برای این کار باید MRI انجام شود و اگر ضایعه ای به نام ضایعه مودیک دیده شد آنگاه می توان آنتی بیوتیک تجویز کرد. MRI هزینه دارد و برای یافتن ضایعه مودیک نیاز به متخصصان آموزش دیده وجود دارد.
/ 0 نظر / 5 بازدید