راههای پیشگیری از زور گیری خانم ها و رانندگان و آگاهی از شگرد این کفتارهای آدم نما


زن جوان سراسیمه و آشفته به دادسرای امور جنایی تهران مراجعه کرد. ساعتی قبل چند مرد با لباس ماموران نیروی انتظامی خودروی او را متوقف کرده بودند و زمانی که او برای پاسخ دادن به سئوالات آنها از اتومبیل پیاده شد، وی را به کنار خیابان برده و در فرصت مناسب اتومبیل را به سرقت بردند. با چهره نگاری سه مرد، عملیات پلیسی آغاز شد. با دستگیری سارقان اتومبیل، آنها به چندین فقره زورگیری از این دست اعتراف کردند. آنها ادعا کردند به دلیل ضعف جسمانی زنان، آنها را مورد حمله قرار می دادند.
نتایج بررسیهای آماری مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان تهران در خصوص اخبار حوادث حاکی از آن است که بیشتر جرایم سرقت به عنف در داخل خودروها و اخاذی تحت عنوان جعلی مامور بیشتر به دلیل ناآگاهی برخی از شهروندان رخ داده، از این رو این جرایم با توجه به آسیب های جدی که می تواند در زمینه فشارهای روانی و ایجاد بی بند وباری، بی اعتمادی و عدم احساس امنیت به دنبال داشته باشد، در الویت های ماموریتی پلیس قرار گرفته است.
زورگیری به عنوان یک جرم و ناهنجاری اجتماعی در حالی در شهرستانهای استان تهران، بالاترین درصد جرایم را طی ماهها به خود اختصاص داده که بنا بر نظر کارشناسان، این دسته جرایم عمدتا در مناطقی که ساکنان آنها از سطح سواد و تحصیلات کمتری برخوردار هستند، به وقوع می پیوندد، چرا که بی توجهی به برخی مناسبات اداری، قانونی و بی اطلاعی از قوانین موجب می شود، مجرمان با سوءاستفاده از خلأ های موجود مرتکب جرایمی همچون زورگیری تحت عناوین «مامور» ، «مسافرکش» ، «مسافر» و ... شوند.
سرهنگ حمید اندرز چمنی، معاون اجتماعی و ارشاد فرماندهی انتظامی استان تهران در این باره می گوید: مشاهده بیشتر این حوادث در شهرستانهای کرج، شهریار و ... حاکی از آن است که شهروندان در رویارویی با مجرمان زورگیر آگاهی لازم را ندارند و از این رو مجرمان با غصب عناوین جعلی اقدام به اخاذی و زورگیری می کنند.
وی با اشاره به انواع زورگیری ها در تشریح زورگیری تحت عنوان «مامور» ، می گوید: اخاذی و زورگیری تحت عنوان جعلی مامور و کارمند ادارات دولتی و امنیتی یکی از شایعترین جرایم وقوعی در استان تهران است، به طوریکه برخی از سارقان و تبهکاران براحتی می توانند لباس پلیس را با پرداخت ۲۵۰۰ تومان تهیه کرده و از این رو اقدام به اخاذی و زورگیری کنند.
سرهنگ چمنی بهترین راه پیشگیری از وقوع این جرم را تقاضای ارائه کارت شناسایی هویت از مامور می داند و اذعان می کند: در صورتیکه شهروندان پیش از انجام هر اقدامی صحت و سقم ادعای فرد مراجعه کننده را بررسی کرده و یا از طریق مرکز فوریت های پلیسی ،۱۱۰ موضوع را پیگیری کنند، با کاهش چشمگیری از این جرایم مواجه خواهیم شد.
به گفته معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان تهران، این در حالیست که در برخی حوادث، مجرمان با شگرد مسافرکش نما و یا مسافرنما اقدام به زورگیری از مسافر یا راننده می کنند و در این میان اخاذی تحت عنوان مسافرکش بیشترین اخبار حوادث را طی سالهای اخیر به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب این دسته از مجرمان تحت عنوان مسافرکش با استفاده از خودروهای شخصی اقدام به اخاذی و زورگیری از مسافران می کنند و در این میان زنان اصلی ترین طعمه های این افراد هستند و از آنجا که در اغلب موارد، زورگیری در پوشش مسافرکش نما با دو یا سه تن از همدستان راننده در خیابانها و مسیرهای کم رفت و آمد به وقوع می پیوندد، گاه منجر به تجاوز به عنف نیز می شود.
از سوی دیگر در برخی موارد نیز مجرمان به صورت گروههای دو یا سه نفره اقدام به دربست گرفتن خودروها کرده و با تهدید چاقو و اسلحه، راننده خودرو را به مکانهای خلوت کشانده و سپس نیات پلید خود را عملی می کنند.
توصیه پلیس

سرهنگ چمنی اضافه می کند: در صورتیکه فردی در پوشش نیروی انتظامی، شما را تهدید به تحویل کلانتری، پلیس آگاهی و اداره مبارزه با مفاسد کرد و بعضا در بین راه قصد اخاذی از شما را داشت، هرگز از حضور در مراکز یاد شده واهمه نداشته باشید و تسلیم خواسته های غیرقانونی و غیرموجه آنها نشوید و شماره تلفن، یگان و مقر آنها را بخواهید و قبل از پاسخگویی به آنها مراتب را از طریق شماره تلفن کلانتری محل پیگیری کنید.
معاون اجتماعی و ارشاد فرماندهی انتظامی استان تهران تأکید می کند: استفاده از وسایط نقلیه عمومی مانند اتوبوس، تاکسی و .... به منظور ترددهای داخل یا خارج شهری اطمینان بخش تر است، از این رو توصیه می شود، بویژه زنان در صورتیکه تنها بودند از وسایط نقلیه عمومی استفاده کنند و در صورت استفاده از خودروهای شخصی وضعیت و حرکات راننده را زیر نظر گرفته و در صورت مشاهده هرگونه حرکت مشکوک از خودرو پیاده شده و از ماموران انتظامی و یا مردم استمداد بطلبید، در صورت استفاده از خودروهای شخصی، قبل از سوار شدن وضعیت داخل خودرو از قبیل دستگیره باز و بستن درها و شیشه بالابر و غیره را بررسی و در صورت مشاهده موارد مشکوک از خودرو پیاده و با به خاطر سپردن شماره پلاک، رنگ و مشخصات خودرو، نیروی انتظامی را مطلع کنید.
هنگام استفاده از خودروهای شخصی در صورت مشاهده تغییر مسیر بی تفاوت نبوده و سریعا به راننده متذکر شوید، در صورت استفاده از خودروهای شخصی در بین راه از قبول هر گونه خوردنی و نوشیدنی از راننده و سرنشینان خودداری کنید.
برای رفت و آمد به مناطق حاشیه ای و خلوت شهر تا جایی که امکان دارد، از وسایط نقلیه شخصی مسافرکش استفاده نکنید. شبها از سوار شدن به خودروهای شخصی جهت تردد اجتناب کنید. شب هنگام و صبح زود در اطراف پایانه های مسافربری (ترمینال ها) و ورودی شهر از خودروهای مسافرکش شخصی استفاده نکنید. در صورت استفاده از خودروهای شخصی زیورآلات، اشیاء قیمتی و وجوه نقد خود را در معرض دید راننده و سرنشینان آن قرار ندهید. به هنگام انتظار تا رسیدن خودرو سعی کنید، در محلهای خلوت و کم تردد قرار نگیرید. از انتقال مسافرانی که مشکوک به اخاذی و سرقت به عنف هستند، خودداری کرده و موارد مشکوک را سریعا به نیروی انتظامی اعلام کنید. شبها و صبح زود از انتقال مسافران جوان و مشکوک که کرایه بالاتری پیشنهاد می کنند، خودداری کنید. حین انتقال مسافران مواظب حرکات مشکوک آنها بوده و مراقب حملات احتمالی آنان باشید.
حتی الامکان از انتقال مسافر به مناطقی که آشنایی ندارید، خودداری کرده و در صورت انتقال سعی کنید از مسیرهای اصلی و پرجمعیت تردد کنید.
سارقان گاه تحت پوشش خانوادگی، رانندگان را به مناطق خلوت و زیر پل ها می کشانند، از این رو به محض برخورد با این قبیل مسافران هوشیارانه عمل کنید. سارقان بعضا در مناطق خلوت و کم تردد به بهانه تمام کردن بنزین، از رانندگان عبوری تقاضای بنزین می کنند، سپس در یک فرصت مناسب به همدستان خود که در فاصله کمتری قرار دارند، ملحق شده و آنها را به مناطق خلوت سوق می دهند و مبادرت به سرقت به عنف می کنند.
به گفته معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان تهران، گروهی از سارقان به منظور اغفال راننده در یک مسیر و در فواصلی اندک قرار گرفته به عنوان مسافر سوار می شوند و در فرصت مناسب و با همکاری یکدیگر مبادرت به سرقت خودرو و اخاذی از راننده می کنند.
توصیه های ایمنی برای رانندگان
سوئیچ را به خارج از خودرو و محلی که پیدا کردن آن مشکل است پرتاب کنید. در صورت داشتن سوئیچ مخفی دور از دید متجاوزان آن را بکار اندازید. در نقل و انتقال مسافران بین شهری، به خصوص شبها، به هیچ وجه بنا به درخواست آنان از مسیر اصلی خارج نشوید. رانندگان بین شهری بهتر است از طریق ترمینال ها و شرکت تعاونی تاکسیرانی اقدام به پذیرش مسافر کرده و حتی المقدور از پذیرش مسافر در بین راه خودداری کنند.تاريخ : ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۱ | ۳:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : مجید | نظرات ()
  • گسیختن
  • تب یکم