فواید خویشتنداری جنسی وضرورت پوشش در زندگی اجتماعی بخاطر ایمنی از آزارها ورویکرد دختران غرب به این مهم

معضل اجتماعی یاد شده،‏اندیشمندان غربی را به طرح ایده ای وا داشت که می توان آن را یک نقطه عطف دانست و این چیزی نیست جز خویشتنداری جنسی. اندیشمندان غربی به خصوص امریکایی اکنون از چیزی به نام خویشتنداری جنسی یاد می کنند. شعار این اندیشمندان این است: «فقط خویشتنداری جنسی تا هنگام ازدواج». یعنی تنها راه نجات از آن پیامدهای هولناک و زندگی سوز، عفاف یا خویشتنداری جنسی است. بر همین اساس «برنامه فقط خویشتنداری» را طراحی کرده و بر مبنای آن به ترویج عفاف در میان جوانان و نوجوانان امریکایی می پردازند. در سال 1981 میلادی برابر با 1360 شمسی، قانونی به نام «قانون عفاف» در کنگره امریکا به تصویب رسید. تجربه غرب نشان داده که عفاف یک ضرورت زندگی است نه یک تشریفات دینی، و خداوند متعال عفاف را جز برای سعادت و بهروزی بشر نخواسته است. در این برنامه، به بحث پیامدهای مثبت خویشتنداری جنسی نیز پرداخته شده و فواید آن برای جوانان و نوجوانان تشریح شده است. در یکی از این موارد، بحثی تحت عنوان «آزادیهایی که خویشتنداری جنسی به ما می بخشد» طرح شده و از این موارد به عنوان فواید خویشتنداری یاد شده است:

هر فرهنگ و تمدنی، سبکی برای زندگی و از جمله حیات جنسی ارائه می دهد. زندگی بازار بزرگ سبکها است و شما «خریدار» آن هستید و بهای آن عمر و زندگی شماست

- آزادی از خطرات فیزیکی به خاطر داشتن شرکای جنسی متعدد

- آزادی از مشکلات کنترل زاد و ولد

-  آزادی از فشار زود ازدواج کردن

-  آزادی از درد رها کردن کودک

-  آزادی از استثمار کردن دیگران یا استثمار شدن توسط آنان و پیامدهای آن

-  آزادی برای کنترل بدن خود

- آزادی که شریکت را به عنوان شخص بشناسی! نه وسیله سکس

-  آزادی برای کنترل زندگی و آینده

-  آزادی که بتوانی به خود احترام بگذاری

- آزادی که با اشتیاق منتظر ازدواج باشی

-  آزادی تشکیل زندگی با یک نفر برای یک عمر

آسیب شناسی

با همه این اوصاف، آمار نشان داده 88 درصد کسانی که وارد برنامه فقط خویشتنداری شده اند، نتوانسته اند تا هنگام ازدواج به خویشتنداری پایبند باشند. سؤال مهمی که وجود دارد این است که چرا این طرح موفق نبوده است؟ روشن شدن پاسخ این پرسش جلوه آموزه های دین درباره عفاف را مشخص تر خواهد ساخت.

علت ناکارآمدی برنامه فقط خویشتنداری در الگو اجرایی آن است. هر چند اصل چنین برنامه ای گامی مثبت به شمار می رود، اما شیوه اجرایی آن نقص دارد. الگوی اجرایی این برنامه چیزی است به نام«عشق بدون سکس».  لذا یکی از مباحث مطرح در این برنامه، راه های ابراز عشق بدون سکس است. این برنامه، عفت و خویشتنداری را فقط در امر آمیزش دانسته و دیگر امور را آزاد گذاشته است در حالی که نمی توان مقدمات را آزاد گذاشت و انتظار داشت که عفت زنان و مردان حفظ شود.

پس از این آسیب شناسی، معتقد شدند که برای حفظ عفاف باید مهارت هایی را کسب نمود و لذا مسأله جدیدی به نام «مهارت های خویشتنداری جنسی» را طرح کرده و هم اکنون به آموزش این مهارت ها می پردازند. به عنوان نمونه در یک مورد شش مهارت برای خویشتنداری جنسی مطرح شده که عبارتند از:

 

-  لباسهای مناسب بپوش. طرز لباس پوشیدن تو برای دیگران پیامهایی می فرستد حتی اگر تو قصد این کار را نداشته باشی. مردان مخصوصاً از طرز لباس پوشیدن تأثیر می پذیرند و تحریک جنسی می شوند.

-   از دارو و ... استفاده نکن، این دو توانایی تصمیم گیری و مقابله با نه گفتن راکاهش می دهند.

-  برای مدتی طولانی با هم تنها ننشینید، زیرا این کار به سرعت، به ارتباط فیزیکی شدید منجر می شود.

-  با افرادی که اهداف مشابهی مانند تو دارند، بیرون برو ...که حفظ سیستم ارزشی را برای تو آسان می کند.

-   نیاز عشق خود را بشناس. شناخت نقاط آسیب پذیر خود، تو را از اشتباهات جدی حفظ می کند.

-  معیار خود را در سطحی بالا قرار ده و آن را قبل از آن که اوضاع حاد شود، معین کن.

 

همان گونه که مشاهده می کنید در اولین مورد از حجاب و پوشش سخن به میان آمده، در دومین مورد از مشروبات الکلی و در سومین مورد از خلوت نکردن با نامحرم، در چهارمین مورد از دوستان ناباب، در پنجمین مورد از نقطه ضعف شخصی هر فرد و در ششمین مورد از بالا بردن سطح معیار. هر کدام از این مهارت ها به نوعی در دین مطرح شده اند.

 بحث مهم دیگری که در همین زمینه مطرح شده، آموزش «مهارت های نه گفتن» می باشد. بررسی ها نشان داده بسیاری افراد بدین خاطر خویشتنداری خود را از دست می دهند که نمی توانند در برابر فشار روانی تقاضا برای سکس از طرف مقابل، مقاومت کنند. به همین دلیل سناریوهایی را طراحی کرده و به جوانان و نوجوانان آموزش می دهند که در چنین موقعیت هایی چه باید بگویند و چگونه مقاومت کنند.  جالب اینجاست که بررسی های آماری، نشان از گرایش روز افزون دختران امریکایی به حجاب دارد. علاقه رو به افزایش دختران جوان نیویورکی به پوشیدن لباس‌هایی که بخش‌های بیشتری از بدن را بپوشاند و کمتر آنها را در معرض دید دیگران قرار دهد، توجه محققان را به خود جلب کرد.

محققان دلیل این روی آوردن دختران جوان به حجاب را تمایل آن‌ها به داشتن کنترل خویش و راحت بودن از آزار دیگران می‌دانند و اضافه می‌کنند: به طور کلی گرایش به مذهب، رفتن به کلیسا و مقابله در برابر فرهنگ عمومی بی‌بندوباری علامت آن است که نسل جوان قصد دارد که خودش بر خود کنترل بهتری داشته باشد.

از آنچه تا کنون گفتیم، دو نتیجه می توان گرفت: یکی این که عفاف ضرورت زندگی است و بدون آن زندگی بشر به مخاطره می افتد. بشر غربی که برنامه زندگی اش را از خدای مهربان نگرفت و دست از دامن دین برکشید، رفت و رفت، و آنقدر آزمون و خطا کرد تا بالاخره به همان عفاف یا خویشتنداری جنسی بازگشت؛ اما با هزینه ای بسیار سنگین و جبران ناپذیر. چه سال های زیادی که از بشر غربی تلف شد و چه انسانهایی که در این میان هلاک شدند و چه سرمایه هایی که از دست رفتند. ما باید خداوند متعال را هزاران بار شکر کنیم که دست در دستان مبارک پیامبر اکرم (ص) و خاندان مطهرش داریم و برنامه زندگیمان را از طریق آنان از خدای مهربان می گیریم  و پشت سر آنان راه زندگی را می پیماییم. اگر این نعمت بزرگ نبود، ما نیز باید آنقدر هزینه می پرداختیم تا به یکی از آموزههای دین دست می یافتیم؛ و اما نتیجه دوم این که حفظ عفاف و دست یافتن به برکات آن نیازمند مهارت است. بدون داشتن مهارت نمی توان عفاف را به درستی حفظ کرد.تاريخ : ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱ | ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مجید | نظرات ()
  • گسیختن
  • تب یکم