فقر نمی تواند بهانه و دلیلی برای جرم و جنایت باشد

برترین ها: محققان دانشگاه کمبریج می گویند فقر نمی تواند بهانه و دلیلی برای جرم و جنایت باشد چراکه اخلاق بزرگترین عامل موثر در روی آوردن یا نیاوردن به انواع جرائم است. این محققان می گویند اگرچه محیط زندگی  نوجوانان بزهکار در گرایش به اعمال غیرقانونی و غیر اخلاقی موثر است، ولی آنچه بیشترین تاثیر را دارد پایبند نبودن به مسائل اخلاقی است.

به گزارش برترین ها به نقل از دیلی میل، حدود 700 نفر، که همگی جوان بودند، در طول یک دهه مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که بیشتر جنایات از فرصت طلبی های جوانی نشات نمی گیرد بلکه  عدم پایبندی به اخلاقیات بزرگترین عامل به وجود آورنده جرم و جنایت است.


این در حالی است که بعضی نوجوانان، صرف نظر از محیط زندگیشان، تا حد زیادی در برابر وسوسه های منفی مقاومت می کنند. در طول تحقیقات حدود 16000 مورد جرم و جنایت گزارش شد که بیشترین آنها به خشونت، دزدی و خرابکاری مربوط بود.

به گزارش برترین ها، جرم و قانون شکنی معمولاً قسمتی طبیعی از زندگی نوجوانان در نظر گرفته می شود –اما تحقیقات نشان می دهد که حدود یک سوم از نوجوانان هرگز مرتکب قانون شکنی نمی شوند.

سایر نوجوانان تنها گاه به گاه ، یعمی به طور میانگین یک یا دو بار در سال مرتکب جرم می شوند. بیشترین جنایات به گروهی کوچک (حدود 4 درصد از شرکت کنندگان)   مربوط بود که مسئول نیمی از جنایاتِ ثبت شده بودند. بیشتر جنایات بزرگ مانند سرقت توسط این گروه انجام شده بود.

بیشتر کسانی که سابقه تکرار جنایت را دارند این کار را از قبل از 12 سالگی شروع کرده و انواع مختلف جرائم را مرتکب شده اند.

ولی این پژوهش نشان می دهد که دلیل رویگردانی بعضی جوانان از جرم و جنایت ترس از عواقب کار نیست، بلکه در واقع اخلاقیات است که باعث می شود این افراد به جرم و قانون شکنی روی نیاورند. اما جوانان بزهکار چندان به قانون و اخلاقیات اهمیت نمی دهند، آینده نگر نیستند و تسلیم تصمیم ها و خواست های آنی خود می شوند.تاريخ : ٢۸ خرداد ۱۳٩۱ | ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : مجید | نظرات ()
  • گسیختن
  • تب یکم