توصیه هایی برای یک زندگی مشترک بی دردسر

 

برای خوشبخت بودن هزار و یک راه وجود دارد. راه‌هایی که شاید یکی‌شان را تاکنون رفته باشید اما قطعا هزارتای‌شان را هنوز امتحان نکرده‌اید.

 

Nokaat

 

 

به گزارش"یک پارس" به نقل از برترین ها, بعضی از این راه‌ها آسان نیستند و سال‌ها زمان می‌برند تا بتوانید محقق‌شان کنید، شاید هم درمیان کار خسته‌تان کنند و کنارشان بگذارید اما خیلی‌های‌شان را می‌توانید در یک چشم به‌هم‌زدن به عادات روزانه‌تان تبدیل کنید و با هر روز تکرار کردن‌شان خوشبختی‌تان را تضمین کنید.

به همین دلیل هم در این صفحه 7‌راه از ساده‌ترین و موثر‌ترین راه‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 تا عمل نکنیم نتیجه هم نخواهیم گرفت

.


تغییرات تدریجی اتفاق می افتند

هیچ کسی نیست که تغییر نکند و مطمئنا بعد از چند سال، شما و همسرتان هم تغییرهای زیادی خواهید کرد. یک‌سری از آرزوهای‌تان را فراموش می‌کنید و عادات جدیدی به دست خواهید آورد. این‌که از خودتان یا او توقع تغییر نکردن داشته باشید، راه خوشبخت ماندن نیست اما شما باید این تغییرات را در یک محدوده مشترک هدایت کنید. شما حق ندارید همسرتان را جا بگذارید و ظرف چند سال زیر و رو شوید اما اگر با هم وقت زیادی بگذارید، به مرور در جهت شبیه‌تر شدن به یکدیگر تغییر خواهید کرد و این همان چیزی است که بعد از چند سال زندگی مشترک از شما و او انتظار می‌رود.

 

برای تغییر صبر می‌خواهید

قطعا همسر شما هم مثل همه آدم‌ها اشتباهاتی می‌کند؛ اشتباهات کوچکی که شاید به‌نظر او بی‌اهمیت باشند اما برای شما بدترین اتفاق ممکن تلقی می‌شوند و هرچه هم غر می‌زنید، نمی‌توانید او را عوض کنید و جلوی این اتفاقات را بگیرید. حالا شاید برای‌تان این سوال پیش بیاید که چطور می‌توانید بهترین و اثرگذار‌ترین برخورد را با این اشتباهات همیشگی داشته باشید. کار سختی نیست. فقط کافی‌است به‌جای داستان‌پردازی و پرونده‌سازی‌، خواسته‌های‌تان را در 3 جمله بیان کنید. مثلا اگر قرار بوده آشپزخانه را تمیز کند و نکرده، به جای گفتن این‌که تو همیشه همین‌طور هستی؛ هیچ‌وقت به قول‌هایت عمل نمی‌کنی و حرفی که زدی اصلا برایت مهم نیست تنها بگویید: «گفته بودی آشپزخانه را تمیز می‌کنی اما نکردی. لطفا این کار را انجام بده.» مهم نیست که چند بار مجبور هستید از این روش استفاده کنید. زیرا عادات قدیمی به این راحتی‌ها از بین نمی‌روند اما استفاده از این روش، حداقل می‌تواند مشکل فعلی شما را بدون ایجاد تنش‌های اضافه حل کند و با دیدن محبت همیشگی و صبوری شما، در دراز مدت عادت او را هم تغییر دهد.

 

بخشش عشق می‌آورد

شاید این یک حقه زنانه باشد اما اگر می‌خواهید در زندگی مشترک‌تان موفق باشید، باید این حقه‌ها را هم یاد بگیرید. درست زمانی که همسرتان انتظار دارد با او برخورد کنید و سرزنشش کنید، ببخشیدش و از کنار خطایش بگذرید. فرض کنید که ناخواسته اشتباهی که می‌دانسته آزار‌تان می‌دهد را انجام داده و حالا به دلیل واکنشی که از شما انتظار دارد مضطرب است. می‌توانید در این لحظه او را غافلگیرکنید و هم متانت و بزرگواری‌تان را به رخش بکشید و هم با یک بخشش غیرمنتظره او را هزار برابر عاشق‌تر کنید.

 

منم منم نکنید

خیلی از ما برای صحبت‌کردن از احساسات‌مان یا اثبات جدی‌تان مرتب از واژه من استفاده می‌کنید. از آنجایی که در اغلب اوقات قصد بدی پشت حرف‌های‌مان نیست و فقط از سر عادت این واژه را به زبان می‌آوریم، ‌خودمان متوجه فاجعه‌ای که این واژه به بار می‌آورد نمی‌شویم. گفتن جملاتی مثل «من امروز حوصله بیرون آمدن ندارم»، «من از رفت‌وآمد با فلانی راضی نیستم»، «این شرایط من را خسته کرده» و. . . از نظر همسرتان به هیچ‌وجه بیان ساده احساسات نیست بلکه او گمان می‌کند در تمامی این موارد، شما او را مقصر می‌دانید و بی‌کفایتی اوست که اوضاع را برای شما سخت کرده است.

 

حرف‌هایش را بشنوید

شنیدن، بزرگ‌ترین انتظاری است که همسرتان از شما دارد و بهترین کمکی است که می‌توانید به زندگی مشترک‌تان بکنید اما قطعا زمانی که در آشپزخانه‌ هستید یا این‌که در اتاق مشغول کاری هستید، نمی‌توانید صدای همسرتان که روی کاناپه جلوی تلویزیون نشسته را به‌خوبی بشنوید یا با او گفت‌وگو کنید ولی دوری شما گناه همسرتان نیست، پس حق ندارید در این مورد کاملا او را ناامید کنید. به‌جای این‌که با گفتن صدایت را نمی‌شنوم خیالش را راحت کنید و بحث را تمام کنید، بهتر است او را متوجه موقعیت‌تان کنید و بگویید به محض این‌که کار‌تان تمام شد این گفت‌وگو را ادامه خواهید داد البته گفتن این موضوع کافی نیست؛ در این مورد نباید فراموش‌کار باشید و در نخستین فرصت باید خودتان بحث را پیش بکشید و به او ثابت کنید که حرف‌هایش برای‌تان بی‌اهمیت نیست و منتظر شنیدن‌شان هستید.

 

غلط‌گیری ممنوع

فکر نکنید بیشتر می‌دانید و می‌توانید اشتباهات دیگران را اصلاح کنید. این‌که مدام غلط‌های گفتاری همسرتان را بگیرید، از لباس پوشیدن و جویدن غذای او ایراد بگیرید و احساس دانای کل بودن کنید، می‌تواند رابطه شما را به وضعیت خطرناکی وارد کند. این رفتار باعث خواهد شد همسرتان در مقابل شما احساس ناامنی کرده و اعتماد به نفسش پایین بیاید و زمانی که در جمع حضور دارد، برای هر کاری که می‌کند منتظر واکنش شما بماند یا به‌خاطر استرسی که در او به‌وجود آورده‌اید، بیشتر از قبل اشتباه کند. اگر می‌خواهید اشتباهاتش را اصلاح کنید، سعی کنید با رفتار‌های‌تان شیوه درست رفتار‌کردن را به او یاد بدهید، نه این‌که مدام در صحبت‌های‌تان غلط‌های او را بگیرید.

 

نباید تنها بمانید

گرانی و مشغله و همه این‌ها درست است اما حق ندارید به این بهانه‌ها خود‌تان را در تنهایی حبس کنید یا این‌که صبح تا شب کار کنید و خانه فقط محلی برای خوابیدن‌تان باشد. هر هفته یک‌بار دوستان‌تان را به خانه‌تان دعوت کنید یا به خانه آن‌ها بروید و البته سعی کنید فقط و فقط با زوج‌های موفق رفت‌وآمد کنید. قرار نیست هر هفته یک‌بار به درد و دل زن و شوهر‌های عصبانی گوش کنید و بیشتر انرژی‌تان را از دست بدهید. روزهای میان هفته را به دید و بازدید‌های خانوادگی که آرامش بیشتری در آن‌ها دارید اختصاص دهید و در هفته هم یک‌بار با هم و به تنهایی بیرون برویدتاريخ : ۱٤ خرداد ۱۳٩۱ | ۱:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : مجید | نظرات ()
  • گسیختن
  • تب یکم